عسل طبیعی و ارگانیک

واژه ای که امروزه در میان مصرف کنندگان بسیار به چشم می خورد واژه ی عسل طبیعی و ارگانیک است. اما واقعا در  عسل طبیعی و ارگانیک به چه نکاتی باید توجه نماییم؟ ما در مقاله ی زیر به بررسی  عسل طبیعی و ارگانیک می پردازیم.

عسل ارگانیک به چه عسلی می گویند؟

ارگانیک اصطلاحی بوده که برای تولید محصول یا روش پرورش به کار می رود. در همه مراحل تولید عسل ارگانیک، از هیچ گونه ماده ی شیمیایی، سمی و آنتی بیوتیکی استفاده نشده است. در واقع زنبوردار برای تهیه ی عسل هیچ ماده ای را به زنبوران خود نخورانده است. حتی از ها و آفت کش ها نیز برای مبارزه با آفت ها یا بیماری های احتمالی زنبوران استفاده نکرده است.


محل نگهداری زنبورستان

نکته ی دیگری که در ارگانیک بودن عسل نقش دارد، محل نگهداری زنبورستان است. چرا که باید محل نگهداری زنبورستان یا در کوهستان باشد یا جایی که از مزارع و سمپاشی به دور باشد. عسل تولید شده به این روش، فاقد هر نوع سم و است. فاصله ی قانونی زنبورستان با دشت ها یا باغ هایی که در آن امکان سمپاشی کردن وجود دارد، ۵ کیلومتر است.

یعنی بایستی برای تهیه ی عسل ارگانیک این فاصله رعایت گردد. محصول تولید شده از مناطق کوهستانی و بکر و به دور از مصرف هر گونه آفت کش و و کودهای شیمیایی جمع آوری شده است. زمانی که عسل به صورت ایمن از کندوی عسل جمع آوری می گردد، در مرحله ی ارگانیک قرار دارد.

 

 


زنبورستان

 

عسل دریافتی، ممکن است شامل قارچ یا تخم باکتری باشد که می تواند باعث ایجاد عفونتی به نام بوتولیسم بشود که این عفونت مرگبار است. برای پیشگیری از بروز این عفونت، عسل تولید شده را پاستوریزه می کنند. برای پاستوریزه کردن عسل، آن را تا حدی که امکان داشته باشد حرارت می دهند که این امر اگر مطابق استانداردهای کشاورزی تهیه شود، تاثیری بر ارگانیک بودن عسل نمی گذارد. اشخاصی که در پی ارگانیک ترین و طبیعی ترین عسل هستند، معمولا عسل های خام را می خرند.


عسل خام

به طور طبیعی، عسل خام در محیط اتاق به شکل کریستال در آمده یا شکرک می زند. گفتنی است شکرک زدن به معنای فاسد شدن عسل نیست. چرا که عسل خام، هیچ وقت فاسد و یا خراب نمی شود. چنانچه در هنگام عسل از گاه، متوجه شدید که عسل شکرک زده است، آن را نشانه ی خوبی برای خام بودن و خالص بودنش بدانید.

عسل طبیعی به چه عسلی می گویند؟

عسل طبیعی ماده ای است که از آن برای درمان بسیاری بیماری ها استفاده می شود. در واقع مهم ترین خاصیت این نوع عسل، ضد میکروب بودنش است. عسل طبیعی حاوی مقادیری از آنزیم دیاستاز و آنتی بیوتیک است.

عسل طبیعی که به وسیله ی زنبورها تولید می گردد، زنبورداران آن ها را جمع آوری نموده و برای عرضه و به مشتری آن ها را بسته بندی می کنند. تا هنگامی که عسل در بسته بندی خود قرار دارد، کاملا طبیعی است. هر اقدامی که زنبوردار پس از جمع آوری عسل انجام می دهد، می تواند عسل را از طبیعی بودن خارج نموده و غیر طبیعی نماید. عسل طبیعی که کمترین فرآوری به روی آن انجام می شود، ارگانیک به حساب می آید ولی مهر گواهی ارگانیک را دریافت نمی کند.  عسل طبیعی سلامتی شمارا تضمیت خواهد کرد.

عسل ارگانیک

به چه عسلی، عسل غیر طبیعی می گویند؟

اضافه کردن طعم دهنده ها یا موادهای نگهدارنده به عسل، آن را به عسل غیر طبیعی و غیر ارگانیک تبدیل می کند. افزودن توت تازه یا هر نوع مواد طبیعی به عسل، طعم عسل را عوض کرده ولی تمامیت طبیعی آن را حفظ می کند. زمانی که ماده ای مثل شکر کارخانه ای یا رنگ شیمیایی به عسل افزوده می شود، عسل دیگر طبیعی به حساب نمی آید.

شرایط نگهداری عسل طبیعی

برخی شرایط نگهداری عسل طبیعی عبارتند از:

  • بعد از این که عسل طبیعی را اری کردید بایستی آن را در نقطه ای خنک یا فریزر بگذارید. ولی آن را داخل یخچال نگذارید. چرا که دمای یخچال باعث شکرک زدن عسل می شود.
  • چنانچه عسل شما شکرک زده است، برای مایع شدن آن بایستی عسل را درون ظرفی که حاوی آب داغ است بگذارید. هرگز عسل شکرک زده را نجوشانید. هیچ گاه عسل را روی شعله ی گاز یا مایکروفر نگذارید. چرا که با این کار خواص خوب عسل از بین می رود.

عسل مادر طبیعی ,ارگانیک ,شکرک ,تولید ,نگهداری ,آوری ,نگهداری زنبورستان ,شرایط نگهداری ,بسته بندی ,برای تهیه منبع

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
پورتال و سایت تفریحی خبری ایرانیان معماری مدرن ---------------- Kendra9xacct cant "نَـــــــــفَـــــسِ عِـــــشــــــــق" خاطرات تنهایی *****استادجو***** Horrormovie.ir Kaversepita